Web Sitesi Taşıma

aksaray webtasarım,aksaray site tasarımı,aksaray web

Web Sitesi Taşıma

29 Mayıs 2017 Blog 0
ust logo

Teknolojik açıdan URL değiştirme, -diğer bir deyişle- site taşıma kolay bir iştir. Ancak bu işlem arama motoru optimizasyonuna uygun bir şekilde yapılmazsa organik trafikte azalma ve içeriklerde Google indeksinden düşme meydana gelebilir.

Web sitesi sağlıklı bir şekilde taşınmak isteniyorsa, dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır. Her şeyden önce yeni siteyi en ince ayrıntısına kadar baştan yaratmak, yeni bir admin paneli oluşturmak ve tüm içeriği atlamadan taşımak gerekir. Tüm bunları yaparken, eski yapı ne olursa olsun yeni sitede doğru bir hiyerarşik yapı oluşturulmalıdır. Tabii ki yalnızca kategorilerin oluşturulması yeterli değildir. Aynı zamanda tüm detay sayfaları, yani siteye dahil bütün URL’ler hiyerarşiye uygun ve SEO dostu olmalıdır.

İkinci adımda tüm URL’lerin haritasının çıkarılması ve yeni formata uygun hale getirilmesi vardır. Yani sitemap.xml dosyalarındaki, site içindeki ve grup sitelerindeki bağlantıların yeni URL’lere çevirilmesi gerekir. Bu işlem hatalı yapılırsa, Google doğru şekilde indeksleme yapamayacak ve tarama hataları, tekrar eden sayfalar ve ölü linkler oluşma olasılığı çok yüksek olacaktır.

Bu sırada unutulmamalı ki, tüm URL’lerin taşıması tek seferde yapılmalıdır. Eski siteye ait bilgiler robots.txt dosyasından silinmeli ve yeni siteninkiler dosyaya eklenmelidir. Ayrıca eski URL’lerin kalıcı (301) yönlendirmelerinin yapılması da atlanmaması gereken son derece önemli bir adımdır. Sitenin taşınması esnasında Google Analytics ve Webmaster araçlarının da taşınması gerekir.

Tabii ki bir yandan da sitenin teknik SEO altyapısının kusursuz olarak düzenlenmesi; yani site içi temel SEO elementlerinin (meta tag, heading tag, breadcrumb, footer vb.) eksiksiz olması gerekir. Bundan sonra ise Google Analytics ve Webmaster araçlarına 7/24 bağlı kalınmalı ve eski URL’lerden yeni URL’lere geçişi sürekli takip edilmelidir. Tüm bu adımlarsa buzdağının yalnızca görünen yüzüdür. Özellikle çok sayfalı bir web sitesi taşımasının, burada üstünkörü bahsedilen işlemlerden çok daha detaylı ve teknik bir süreç olduğu su götürmez bir gerçektir.

Sonuçta siteyi yeni bir alan adına taşımak, SEO’nun tüm elementlerini kontrol altında tutmadığınız takdirde, teknolojik açıdan karışık ve tehlikeli bir iştir. Kısacası; alanında uzman site yöneticileri dahi, sağlam bir SEO temeli üzerine oturtulan site trafiklerinin taşıma esnasında zarar görmesini istemiyorsa, web sitesi taşıma işlemini kendi başınıza yapmamalıdır!

 

Bir cevap yazın

Hemen Ara